sklep firmowy producenta

Styl Skandynawski i Półki Wiszące: Jak połączyć te dwa elementy?

Styl skandynawski zdobywa coraz większą popularność w wielu domach na całym świecie. Jego prostota, funkcjonalność i połączenie z naturą zachwyca nie jedną osobę. Półki wiszące oraz regały ścienne, z kolei, to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla przechowywania cennych dla każdego przedmiotów. Jak zatem połączyć te dwa elementy, aby stworzyć spójną i atrakcyjną aranżację wnętrza? Oto kilka sugestii.

Styl Skandynawski. Czyli co to takiego.

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych trendów na świecie. Jego początkiem jest kultura północna Europy, główne kraje takie jak Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia. Charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i bliskością z naturą .W odniesieniu do stylu skandynawskiego warto zwrócić uwagę na kilka uwag:

Prostota i funkcjonalność

Znakiem rozpoznawczym stylu skandynawskiego jest prostota. Proste formy to podstawa wyposażenia wnętrza w stylu skandynawskim.  Zastosowanym przy konstrukcji mebli rozwiązaniom przyświeca natomiast jeden cel –  praktyczne użytkowanie.  Rezygnuje się z przepychu, rozbudowanych  form na rzecz prostych linii i kształtów (zobacz np. półka wisząca nr 2, półka wisząca nr 4, półka wisząca nr 1).

                                                                 nowoczesny regał ścienny otwarty z półkami na ścianę biblioteczka biała                         nowoczesna półka wisząca na ścianę regał ścienny biały

Jasne kolory

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne, pastelowe barwy oraz duża ilość bieli. Jeśli masz możliwość wyboru  – wybierz, więc jasne odcienie w aranżacji wnętrza.  Półki wiszące w kolorze białym lub szarym najlepiej wkomponują się w takie wnętrze (zobacz np. półka wisząca nr 24, półka wisząca nr 27, półka wisząca nr 13). Tak dobrana kolorystyka dodaje lekkości i świeżości.

                         Minimalistyczna nowoczesna półka wisząca ścienna na ścianę szara                         Nowoczesna półka wisząca na ścianę ścienna minimalistyczna szara                       

Związek z naturą

Rozważając zakup regałów ściennych wybierz te, które umożliwią Ci ekspozycję roślin (zobacz np. półka wisząca nr 15, regał ścienny Hanna, regał ścienny Alize). Doniczki z roślinami postawione na jasnych meblach stworzą przytulną atmosferę i dodatkowo podkreślą połączenie z naturą, tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.

                                    Nowoczesny regał wiszący ścienny na ścianę półka na ścianę wisząca szara                              

Ustawienie półek

Przemyśl, jak chcesz zainstalować półkę na ścianie. Asymetryczne ustawienie półek może pomóc wprowadzić nowoczesny trend do wnętrza (możesz połączyć w ten sposób np. półkę wiszącą nr 8 i półkę wisząca nr 10), podczas gdy symetryczna aranżacja podkreśli spokój i harmonię (możesz połączyć w ten sposób półki typu CUBE, zestaw półek nr 23).

                                                                                                                   półka ścienna wisząca na ścianę nowoczesna szara

                                                                                                                     

Dekoracje

Pamiętaj, że kluczem w stylu skandynawskim jest umiar. Unikaj przeładowywania półek zbyt wieloma przedmiotami. Wybieraj przedmioty dekoracyjne, które mają znaczenie dla ciebie. Pamiętaj przy tym, by wkomponowały się do ogólnej koncepcji wystroju całego wnętrza.

Forma

W skandynawskim projekcie mebli każdy element ma swoje zadanie. Forma jest ważna, ale nie kosztem funkcji. Meble są ergonomiczne, a przyjęte rozwiązania są przemyślane i wielofunkcyjne. Proste, geometryczne formy mebli są najbardziej zbliżone do skandynawskiego minimalizmu (zobacz np. półka wisząca nr 18, półka wisząca nr 11, półka wisząca nr 33).

                                    7884269424                       nowoczesna półka wisząca na ścianę regał ścienny na książki sonoma    nowoczesna półka wisząca na ścianę ścienna szara

Połączenie umeblowania wnętrza ze stylem skandynawskim

Ustal priorytety i funkcje

Skandynawski styl kładzie duży nacisk na funkcjonalność. Zanim zaczniesz przygodę z umeblowaniem wnętrza ustal, gdzie konkretnie zamierzasz umieścić półki. Zastanów się przy tym, jakie funkcje mają pełnić. Czy półki wiszące mają być miejscem do przechowywania książek (zobacz np. biblioteczka nr 100, biblioteczka nr 50, biblioteczka nr 17), czy może być dodatkową przestrzenią służącą ekspozycji ramek ze zdjęciami (zobacz np. półka wisząca nr 19, półka wisząca nr 21, regał Marta)?

                nowoczesna ścienna półka wisząca na ścianę sonoma                                     nowoczesna półka na ścianę wisząca artisan regał ścienny Marta

Mniej znaczy więcej

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim niech Twoim wyborom towarzyszy zasada – mniej znaczy więcej. Pamiętaj jednak, że nie ogranicza się to wyłącznie do wyboru minimalistycznych półek wiszących (zobacz np. prosta półka 100 cm, regał otwarty nr 44, duża witryna biblioteczka) . Ważne jest, by zasada ta miała wpływ również na dekoracje wybranych mebli. Wybierz kilka elementów dekoracyjnych, które są najbardziej potrzebne lub mają szczególną wartość dla Ciebie.

                nowoczesna minimalistyczna półka na ścianę wisząca prosta 100 cm sonoma                               nowoczesna biblioteczka regał otwarty na ścianę biały                     biblioteczka do salonu do pokoju regał na książki biały

 Zastosuj symetrię i przerwy

Skandynawski design ceni sobie harmonię i przerwy. Ustawiaj przedmioty na półkach w sposób przemyślany, nie zapominając o estetyce.

Dodaj elementy z natury

Styl skandynawski “uwielbia” elementy z natury. Rośliny doniczkowe, kamienie czy gałęzie drzewne mogą nadać półkom życia.

Oświetlenie

Dobrze dobrana oprawa oświetleniowa może wpłynąć na wystrój całego wnętrza. W stylu skandynawskim dominuje naturalne, jasne oświetlenie. Warto brać to pod uwagę  i zdecydować się np. na delikatne lampy wiszące lub ledowe paski.

Podsumowanie

Najprostszym, a przy tym najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem  przyjętym w urządzaniu wnętrza w stylu skandynawskim jest wybór minimalistycznych półek wiszących i regałów ściennych. Proste linie, geometryczne kształty, inteligentne rozwiązania to cechy charakterystyczne dla tego typu mebli. W tak prosty sposób można stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale także praktyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *